Air of Authority - A History of RAF Organisation

 

Home Page

About this site

Quick Menu

Main Menu

Members' Area (Subscription service)

What's New

Help Needed?

Shop online from Amazon

Lopoking for ex-colleagues?

E-mail me

Please sign my guest book

Pleae read my guest book

Glossary

Bibliography

Links Page

Text links are shown below

This site has been 'Labelled with ICRA' to indicate the child friendly nature of the material contained in it

Link to Servicepals.com

In Association with Amazon.co.uk


Woodfield Publishing

- Home Page -

- About this site -

- Quick Menu -

- Main Menu -

- Members' Area -

- What's New -

- Help Needed -

- Online Store -

- Reunions -

- Contact Me -

- Sign Guest Book -

- View Guest Book -

- Glossary -

- Bibliography -


Air Vice-Marshal R C Storrar (21124)


Ronald Charles             b: xx xxx 1904                 r: 10 Jan 1963                         d: xx xxx 1985

CB 13 Jun 1957, OBE 16 Oct 1945,

(RAF): - Plt Off (P): 10 Jan 1929, Plt Off: 10 Jan 1930, Fg Off: 10 Jan 1930, Flt Lt: xx xxx xxxx, Sqn Ldr: 1 Feb 1939, (T) Wg Cdr: 1 Dec 1940, (T) Gp Capt: 1 Jan 1944, Wg Cdr: 1 Oct 1946, Gp Capt: 1 Jul 1947, A/Cdre: 1 Jul 1954, Act AVM: 8 Jun 1959, AVM: 1 Jul 1959.

10 Jan 1929:                Appointed to a Permanent Commission in the Stores Branch.

22 Apr 1929:               Attended Stores Officer Course, Home Aircraft Depot

 7 Aug 1929:                Stores Officer, No 2 Apprentices Wing, No 1 School of Technical Training (Apprentices).

xx xxx 1932:                 Supernumerary?

15 Jul 1933:                 Stores Officer, HQ No 2 (Indian Wing) Station, Risalpur.

12 Dec 1934:               Stores Officer, No 28 Sqn.

18 Apr 1937:               Supernumerary, RAF Depot.

24 Jan 1938:                Attended RAF Staff College.

20 Mar 1939:               Staff Officer, Deputy Directorate of Peace Organisation.

xx xxx xxxx:                  Staff Officer, Deputy Directorate of Organisation (2)

xx xxx 1942:                 Service in USA

xx xxx 1945:                 Officer Commanding, No 21 Maintenance Unit

xx xxx 1946:                 Directing Staff, RAF Staff College

 7 Mar 1949:                Director of Administrative Plans.

xx xxx 1952:                 Officer Commanding, No 16 Maintenance Unit

21 Sep 1953:               Director of Equipment (D)

xx xxx 1955:                AOC, No 43 Group.

 2 Jan 1956:                 SASO II, HQ No 40 Group

xx xxx xxxx:                 SASO, HQ No 40 Group

 8 Jun 1959                  SASO/AOA?, Maintenance Command

This page was last updated on 30/01/14 using FrontPage XP

Return to J A Stone J A Stone                                        [Top of Page]                        S E Storrar  Forward to S E Storrar