Air of Authority - A History of RAF Organisation


Home Page

Main Menu

Quick Menu

Members' Area

What New?

About this site

Reunions

Help Needed?

Glossary

Bibliography

Sign Guest Book

View Guest Book

Link to Amazon

Online Store

Contact Me


Air Commodore W J Millington (0009607C)


(Wendy) Jayne            b:   xx xxx 1962                                  d: 20 May 2017

MA.

(WRAF): Plt Off:  30 Mar 1986, Fg Off:  30 Sep 1986 [30 Sep 1985], Flt Lt: 30 Mar 1989,

(RAF): Sqn Ldr: 1 Jul 1994,  Wg Cdr:  1 Jul 1999, Act Gp Capt:  28 Feb 2005, Gp Capt:  1 Jul 2006, A/Cdre: 3 Jan 2012

30 Mar 1986:                   Appointed to a Short Service Commission (6 year on Active List, 4 years on the Reserve) - GD (Ground) Branch.

xx xxx 1986:                     Initial Officer Training

xx xxx xxxx:                      Intercept Controller

23 Jan 1990:                    Appointed to a Permanent Commission

xx xxx xxxx:                     Attended GD Aero-Systems Course

xx xxx xxxx:                     ?. RAF Buchan

xx xxx xxxx:                     Attended Joint Services Command and Staff College

28 Feb 2005:                   Group Captain- ?, HQ No 3 Group.

xx xxx 2006:                    Officer Commanding, RAF Boulmer

xx Jan 2009:                    Attended Royal College of Defence Studies

xx Dec 2009:                   Assistant Head, International Policy and Planning Middle andNear East

3 Jan 2012:                      Air Officer Battlespace Management, HQ No 1 Group

xx Jan 2016:                    Deputy CoS, HQ Allied Air Command

xx Nov 2016:                  United Kingdom National Military Representative, SHAPE

This page was last updated on 06/07/17 using FrontPage 2003

Return to E G L Millington E G L Millington                                       [Top of Page]                         G H Mills Forward to G H Mills