Air of Authority - A History of RAF Organisation


Home Page

Main Menu

Quick Menu

Members' Area

What New?

About this site

Reunions

Help Needed?

Glossary

Bibliography

Sign Guest Book

View Guest Book

Link to Amazon

Online Store

Contact Me


Air Marshal Sir Eric Dunn (579751)


Eric Clive         b: 27 Nov 1927           r: 1 Jul 1986    d :  16 Jul 2008

KBE  - 11 Jun 1983, CB 1 Jan 1981, BEM  - xx xxx xxxx, CEng, MRAeS, FBIM.

(RAF): - A/C App: xx xxx 1944, LAC : xx xxx xxxx, Cpl : xx xxx xxxx, Sgt : xx xxx xxxx, Plt Off : 12 Feb 1953, Fg Off: 12 Feb 1954, Flt Lt: 12 Aug 1956, Sqn Ldr: 1 Jul 1961, Wg Cdr 1 Jul 1965, Gp Capt: 1 Jul 1970, A/Cdre: 1 Jul 1973, Act AVM: 1 Dec 1977, AVM: 1 Jan 1978, Act AM : 30 Apr 1983, AM : 1 Jul 1983

xx Feb 1944:                Aircraft Apprentice, No 1 Radio School, Cranwell.

xx xxx 1947:                 Radio Fitter (Air)

xx xxx 1949:                 Radio Fitter, Far East Flying Boat Wing, Hong Kong.

12 Feb 1953:               Appointed to a Commission in the Technical Branch.

 

xx xxx xxxx:                  Engineering Officer, RAF North Coates (Bloodhound SAM)

xx xxx 1962:                 Officer Commanding, Engineering Sqn, RAF Khormaksar

xx xxx xxxx:                  Attended Joint Services Staff College

xx xxx xxxx:                  Staff Officer, MoD

xx xxx xxxx:                  ?, Cyprus

xx xxx xxxx:                  Officer Commanding, Engineering Wing, RAF Boulmer

 9 Jun 1969:                  Deputy Director of Electrical Engineering (RAF)

16 Dec 1976:                AOC, RAF St Athan/Air Officer Wales.

xx xxx xxxx:                  Attended Royal College of Defence Studies

 1 Dec 1977:                Air Officer Maintenance, HQ Support Command.

xx xxx xxxx:                  Air Officer Engineering, HQ Strike Command (1982)

30 Apr 1983:               Chief Engineer, RAF

 

Born in Winchester and educated at Bridlington School, he was a Radio Amateur and joined the RAF as an apprentice in 1944.  On graduation he narrowly missed out on a technical scholarship to become an officer.

In Hong Kong he often flew in the Sunderlands in order to maintain the radio equipment during long patrols and was awarded the BEM for his work in this capacity during the Korean War.  Shortly after returning to the UK he was selected for a commission, serving on a number of stations and specialising in guided weapons.

As AOEng at Strike Command, he led the developments that ensured the RAF was able to operate effectively 8,000 miles away in the Falklands during the 1982 conflict with Argentina.  On retiring from the RAF he became a director of Hellerman Deutsch and was an engineering consultant with the Dowty Group for four years.

This page was last updated on 08/06/17 using FrontPage 2003

Return to A G Dudgeon A G Dudgeon                                        [Top of Page]                             P H Dunn Forward to P H Dunn