Air of Authority - A History of RAF Organisation


Home Page

Main Menu

Quick Menu

Members' Area

What New?

About this site

Reunions

Help Needed?

Glossary

Bibliography

Sign Guest Book

View Guest Book

Link to Amazon

Online Store

Contact Me


RAF Flying Training Schools


Commanders

No 1 FTS

23 Dec 1919                                   Wg Cdr P H L Playfair

15 Nov 1922                                   Wg Cdr J N Fletcher

 1 Jan 1925                                      Wg Cdr R F S Morton

19 Dec 1927                                    Wg Cdr R G D Small

xx xxx xxxx                                      ?

 1 Feb 1931                                     Disbanded

 1 Apr 1935                                     Gp Capt Hon L J E Twisleton-Wykeham-Fiennes

 2 Mar 1936                                    Gp Capt L F Forbes

xx xxx xxxx                                      ?

xx xxx 1957                                    Gp Capt L W G Gill

xx xxx 1960                                    Gp Capt J L W Ellacombe

xx xxx 1962                                    Gp Capt R L Fuller

xx xxx 1965                                    Gp Capt R H Compton

xx xxx 1967                                    Gp Capt J H Lewis

xx xxx 1970                                    Gp Capt R G Price

xx xxx 1972                                    Gp Capt J L W Towler

xx xxx 1974                                    Gp Capt R J Bannard

xx xxx 1976                                    Gp Capt R B Gubbins

xx xxx 1977                                    Gp Capt B J Westoby

xx xxx 1979                                    Gp Capt R H Wood

xx xxx 1981                                    Gp Capt D I  Oakden

xx xxx 1983                                    Gp Capt P J Kemp

xx xxx 1985                                    Gp Capt G H Rolfe

xx xxx 1988                                    Gp Capt J A Prideaux

xx xxx 1990                                    Gp Capt P J Gooding

xx xxx 1992                                    Gp Capt T Eeles

 

No 2 FTS

26 Apr 1920

 5  Jun 1920                                     Wg Cdr W R Freeman

 1 Nov 1921                                    Wg Cdr S Smith

 3 Sep 1924                                     Wg Cdr A W Tedder

 1 Dec 1926                                     Wg Cdr J H Herring   

 2 Aug 1929                                     Gp Capt S Smith

16 Jan 1933                                     Gp Capt A C Maund  

15 Dec 1933                                    Disbanded

 1 Oct 1934                                      ?  

19 Dec 1934                                     Gp Capt T L Leigh-Mallory

 6 Nov 1935                                     Gp Capt F L Robinson

 

xx xxx 2013/2014                            Gp Capt J Middleton

 

 

No 3 FTS

21 Apr 1920                                    Sqn Ldr A T Harris

 1 Apr 1921                                     Sqn Ldr J C Quinnell

 1 Apr 1922                                     Disbanded

 1 Mar 1928                                    Wg Cdr A H Jackson

15 Jul 1930                                      Gp Capt J B Bowen

11 Jan 1932                                     Gp Capt R H Peck

19 Dec 1932                                    Gp Capt C W Nutting

 1 Mar 1937                                     Gp Capt D Iron

xx xxx xxxx:                                      Gp Capt J Glenn

xx xxx xxxx                                       Gp Capt F Rump

 8 Aug 1996                                     Gp Capt P A Robinson

xx xxx 1998                                     Gp Capt N E Threapleton

xx May 2000                                   Gp Capt G P Dixon

 4 Jan 2004                                      Gp Capt M P Colley

xx xxx xxxx                                      Gp Capt D Lee

xx xxx 2012                                     Gp Capt J W Cunningham

xx Feb 2014                                    Gp Capt A Coope

xx Jan 2016                                     Gp Capt J D Milne

xx Dec 2017                                    Gp Capt E P Moriarty

 

No 4 FTS

 1 May 1921                                   Wg Cdr E R C Nanson

 6 Apr 1923                                    Wg Cdr H L Reilly

xx Nov 1925                                   Wg Cdr D S K Crosbie

xx Feb 1927                                    Wg Cdr F K Haskins

29 Jan 1929                                    Wg Cdr C G S Gould

19 Dec 1930                                   Gp Capt A D Cunningham

 5 Aug 1932                                    Gp Capt A ap Ellis

 4 Fen 1935                                     Gp Capt K C Buss

17 Oct 1935                                    Gp Capt G S M Insall VC

xx Jan 1939                                     Gp Capt L F Forbes 

xx Jun 1940                                     Gp Capt G O Venn

xx Dec 1940                                    Gp Capt W A B Savile  

1 Jul 1941                                       Disbanded

xx Feb 1947                                    Gp Capt J W B Judge

xx Mar 1949                                    Gp Capt A J W Geddes

xx May 1951                                   Gp Capt J Constable-Roberts

xx Jul 1953                                       Wg Cdr J W Monk

xx Nov 1953                                    Sqn Ldr H C McFarlene

xx Jan 1954                                      Disbanded

xx Jun 1954                                      Gp Capt H S Darley

xx May 1956                                    Gp Capt L T G Barber 

xx Jan 1957                                      Gp Capt L E Botting  

xx Jan 1958                                      Gp Capt W L Farquharson

xx Jun 1958                                      Disbanded

xx Aug 1960                                     Gp Capt E L McMillan

xx Jan 1963                                      Gp Capt R K Orrock

xx Jul 1965                                       Gp Capt R P Harding

xx Feb 1968                                     Gp Capt W E Colahan

xx Jan 1970                                      Gp Capt J F Langer

xx Dec 1971                                     Gp Capt B Huxley

xx Jul 1973                                        Gp Capt D J Edwards 

xx Jun 1976                                       Gp Capt D L F Thornton

xx Aug 1978                                      Gp Capt B L Robinson

xx Mar 1980                                      Gp Capt A B Blackley

xx xxx xxxx

xx xxx 1994                                       Gp Capt D A Ray

xx xxx xxxx:                                       Gp Capt B W Newby

xx xxx xxxx                                        Gp Capt L Garside-Beattie

26 Mar 2004                                     Gp Capt M C Green

xx xxx 2006                                       Gp Capt A Barmby

xx xxx xxxx                                        Gp Capt N M Connell

xx xxx 2009                                        Gp Capt B H Hedley

17 Dec 2011                                      Gp Capt A P Hill

xx Dec 2013                                       Gp Capt P N Cracroft

xx Dec 2015                                        Gp Capt B R Braid

 

No 5 FTS

 1 Apr 1920                                    Sqn Ldr L F Forbes

19 Jul 1920                                     Wg Cdr F K Haskins

17 Mar 1923                                   Wg Cdr C T Maclean

xx xxx xxxx                                      ? 

25 Sep 1928                                    Gp Capt A D Cunningham

xx xxx xxxx                                       ? 

22 Jan 1931                                      Gp Capt A ap Ellis

23 Jul 1932                                       Gp Capt E W Norton

 1 Feb 1937                                      Gp Capt A N Gallehawk  

 1 Apr 1942                                      Disbanded

xx xxx 1951                                      Gp Capt H Waring

xx xxx 1953

30 Dec 1960                                    Gp Capt C L W Stewart

 

No 6 FTS

 7 Apr 1920                                    Sqn Ldr T V Lister

 1 Apr 1922                                    Disbanded

 1 Apr 1935                                    Gp Capt A ap Ellis

 1 Apr 1942:                                   Redesignated No 6 (Pilot) Advanced Flying Unit

17 Dec 1945                                   Reformed

xx xxx 1945                                    Gp Capt E P McKay

xx xxx 1946                                    Gp Capt E A C Britton

xx xxx 1946

 

10 Jun 1963                                    Gp Capt J R Forsythe

10 Dec 1965                                   Gp Capt D H Sutton

30 Jun 1968                                    Disbanded

 1 May 1970                                   Reformed

 6 May 1970                                   Gp Capt M E H Dawson

18 Jun 1971                                    Gp Capt J F W Pembridge

14 Dec 1973                                   Gp Capt D F Miller

xx xxx xxxx                                     Wg Cdr M J-C Burton (acting)

 9 Jan 1976                                     Gp Capt R G Ashford

16 Dec 1977                                   Gp Capt L W F Wheeler

xx xxx 1979                                    Gp Capt B Higgs

16 Oct 1981                                   Gp Capt A J McCreery

14 Oct 1983                                   Gp Capt A C Tolhurst

xx xxx 1985                                    Gp Capt W McC Rae

 2 Oct 1987                                    Gp Capt G R Pitchfork

19 Aug 1989                                   Gp Capt D J Phillips

xx xxx 1993                                     Gp Capt D J G Wilby

xx xxx xxxx

xx xxx 1994                                    Gp Capt J D Kennedy

31 Mar 1996:                                 Disbanded

 7 Sep 2015:                                   Gp Capt A Dickens

 

No 7 FTS

16 Dec 1935                                   Gp Capt A Sheckleton

 

No 8 FTS

 1 Jan 1936                                     Gp Capt H V Champion de Crespigny   

 

No 9 FTS

 2 Mar 1936                                    Gp Capt C H Elliott-Smith

 

No 10 FTS

 1 Jan 1936                                      Gp Capt C C Darley

16 Nov 1937                                    Gp Capt G E Livock

 

No 11 FTS

1 Oct 1935                                        Gp Capt H P Lale

 

No 12 FTS

21 Nov 1938                                     Gp Capt C L King

 

Defence Helicopter Flying School

xx xxx xxxx                                        ?

xx xxx xxxx                                        Capt M Knowles RN

xx xxx 2002                                        Gp Capt R W Tizard

 

No 1 EFTS

xx xxx 2003                                        Gp Capt ? Marston

xx xxx xxxx                                         Gp Capt P Round

xx xxx xxxx                                         Gp Capt D J F Lee

xx Feb 2012                                       Gp Capt J W Cunningham

 

 

This page was last updated on 09/06/17 using FrontPage 2003 

[Top of Page]

Back to Flying Training Schools Flying Training Schools